• Comenius

          • O projekte

          • Comenius – multilaterálne partnerstvá

            „Women of the World, Wonders of the World“

             

             

            Popis projektu:

            Prostredníctvom tohto projektu chceme nasmerovať pozornosť na ženy v našej spoločnosti, ktoré dosiahli niečo výnimočné v  každodennom živote, vede, politike, umení alebo v iných oblastiach. Zdieľaním práce so všetkými účastníkmi, hrdinské ženy, ktoré každá krajina vyberie, sa stanú nesmrteľnými  a budú slúžiť ako vzory. Toto ponúkne našim študentom možnosť spoznať rôzne životy a úlohy žien z odlišných kultúr, čo zvýši ich kultúrne kompetencie a hodnoty.

             

            Náš projekt sa zameriava na ženy z  troch aspektov, a to pokiaľ ide o  úspech, hrdinstvo  a každodenný život. Sme presvedčení, že životy týchto žien a ich prínos pre naše kultúry povzbudí našich študentov pri hľadaní svojich individuálnych úloh v živote  a obohatí ich rozvoj.

             

            Ženy majú významnú úlohu v komunitách. Najdôležitejšia bola a v niektorých častiach stále je: vzdelávanie. V tejto súvislosti nemyslíme len na vzdelávanie pokiaľ ide o školu, ale aj z hľadiska materstva alebo výchovy. Materstvo a rodinná atmosféra zohrávajú dôležitú úlohu pri poskytovaní hodnôt a postojov. V mnohých spoločnostiach dôležitá úloha žien a zvlášť ich úloha matiek sa zanedbáva, vzhľadom k faktu, že ich prínos pre spoločnosti nie je vždy prítomný alebo zjavný  pre širokú verejnosť – pôsobia v úzadí.

             

            Ďalšou dôležitou skutočnosťou je rovnosť medzi mužmi a ženami, nakoľko v minulosti tento faktor ovplyvnil rozvoj a úspech žien v oblastiach ako veda a politika. Aj dnes aspekt zrovnoprávňovania šancí  mužov a žien je stále vo vývoji.

            Záverom, pomocou tohto projektu chceme posilniť  zbližovanie kultúr ako aj zrovnoprávňovanie šancí medzi mužmi a ženami.

             

            Ciele a stratégie partnerstva

             

            Projekt  bude prebiehať v rôznych krajinách  Nemecko, Slovensko, Malta a Taliansko  a jeho trvanie je   naplánované na 24 mesiacov.

            Prvým cieľom je písať o konkrétnej žene v každej účastníckej krajine, o žene, ktorá získala meno a bola úspešná v niektorej oblasti a jej meno si budeme  vždy  pamätať. Táto skúsenosť  oprávni partnerov  optimalizovať svoje možnosti a podporu začlenenia mladých ľudí s nedostatkom príležitostí do projektu a prijať systém, ktorý posilní možnosti občianskych organizácií ako sú školy, aby podporovali aktívne občianstvo mladých ľudí a tak im odovzdať posolstvo, že on alebo ona sa najprv musí naučiť byť hrdý na svoj pôvod a ľudí.

             A tak cieľom projektu je pomôcť týmto mladým ľuďom  aby boli zodpovední, motivovať ich aby pracovali s inými mladými ľuďmi z ostatných európskych krajín. Dobrým modelom pre zvyšovanie dialógov a rešpektu medzi kultúrami môže byť prinášanie sociálno-kultúrnej reality medzi jednotlivé zúčastnené krajiny. Historické väzby a aktuálne situácie, ktoré sa stretávajú, budú udržiavať zbližovanie kultúr. Príležitosť pracovať s rozdielnymi krajinami zlepší schopnosť účastníkov učiť sa a zdokonaľovať sa v iných jazykoch účastníckych krajín, čo uľahčí komunikáciu a zdieľanie plnej zodpovednosti hľadať riešenia prostredníctvom tohto projektu. Nakoniec, projekt poskytne študentom príležitosť spojiť sa a zväčšiť ich kapacitu plne sa podieľať na zmysluplnom programe Comenius. V rôznych projektových aktivitách sa bude pracovať s pojmami demokracia, zodpovednosť, splnomocnenie, aktívna účasť, motivácia a sociálne začlenenie. Toto pomôže študentom upevniť si ich občianske hodnoty nielen na národnej úrovni ale aj  v Európskom kontexte. Podporí začlenenie do všetkých oblastí a optimalizuje príležitosti na  prekonanie  sociálneho vylúčenia ako celku.

             

            Konečným cieľom je osloviť ostatných – zvlášť  znevýhodnených a voľných. Naším poslaním je usilovať sa o vzdelávacie, sociálne, osobné, emocionálne a politické zaradenie ako aj zvýšenie zamestnateľnosti, duševnej pohody a zdravia všetkých osôb v rámci komunity ako celku.

             

            Rozdelenie úloh

            Nemecko ako koordinátorská krajina je zodpovedná za premieňanie skúseností poskytovaním spolupráce a komunikácie medzi partnermi.

            Počas fungovania projektu každý partner je zodpovedný za zasielanie správ svojim národným agentúram k  určitým termínom podľa časového harmonogramu.

             

            Rozdelenie úloh je nasledovné:

            1. Nemecko usporiada záverečné stretnutie  

            2. Taliansko bude zodpovedné za návrh web stránky a jej udržiavanie

            3. Malta a Nemecko budú zodpovedné za prípravu knihy , ktorá bude zahŕňať  ženy - hrdinky  z každej účastníckej krajiny.

            4. Všetky krajiny budú robiť spoločné aktivity pre rovnoprávnosť medzi mužmi a ženami pre ostatných partnerov.

            5. Všetky krajiny budú zodpovedné za zavedenie a rozšírenie kultúrnych hodnôt medzi partnermi.

            6. Slovensko bude zostavovať video klipy, fotografie a pripraví  komplexný video záznam z projektu.

             

            Šírenie a využívanie výsledkov

            V priebehu dvoch rokov budú účastníci   pracovať spolu  cez Internet, Skype  a telefonicky aby vytvorili moderné aktivity na našich školách. Tieto aktivity  odzrkadľujú projektovú tému a budú dobrou príležitosťou pre šírenie vedomostí a skúseností, ktoré študenti získali čím sa efekt znásobí.

            Zdieľaním skúseností účastníci zdôraznia pozoruhodné výsledky získané z projektu a nadobudnuté skúsenosti  a povedomie  bude odovzdané iným študentom. Po celý čas je zrejmé, že ide o  Comenius projekt a preto všetci účastníci budú podporovať túto iniciatívu. V knihe bude uvedené logo projektu a letáky k aktivitám. Aktivity v škole budú pre každého, kto je ochotný  zúčastniť sa a zviditeľniť akcie, účastníci  urobia plagáty, ktoré umiestnia v priestoroch školy. Texty a fotografie týchto aktivít budú odoslané  členom na Facebook, Internet , odkazovú stránku a web stránky miestnych úradov. Objavia sa tiež na nástenkách obce a podporia projekt prostredníctvom článkov a reklám v miestnych  pravidelných informačných letákoch. Ďaľšou možnosťou je propagovať a ukázať tieto texty a fotografie na web stránke ktorú navrhneme.

             

            Šírenie bude priebežné s cieľom osloviť všetkých možných záujemcov / inštitúcie.

             

            Toto sa dosiahne prostredníctvom:

            • finálnej knihy ktorú spoločne pripravia všetci partneri. Bude vytlačená  a distribuovaná širšej  komunite a miestnym úradom, národným vzdelávacím web stránkam, školským zhromaždeniam
            • správ, fotografií, DVD na školskej web stránke
            • programu, ktorý sa urobí  na  všetkých  akciách  a bude distribuovaný všetkým účastníkom
            • článkov napísaných v knihách školského roka a v školských  bulletinoch.
            • medializácie  počas športových podujatí

            Miestne školské úrady budú pozvané  na prezentáciu o priebehu  udalostí  a akcií samotných. Nahrávky akcií sa zašlú národným agentúram  aby sa podelili s portálmi ako je e-Twinning.

             

            Navyše  o projektových aktivitách ktoré sa budú konať v škole alebo mimo školy budeme študentov informovať v školských novinách alebo časopisoch. Na rodičovských združeniach budeme informovať rodičov o projekte. Učitelia a personál školy budú informovaní o projektových aktivitách a podrobnostiach na schôdzach.

             

             

            Pracovný plán

             

             

            Číslo

            Popis mobilít a iných aktivít

            Cieľová krajina

            Približný dátum

            Partneri-účasť

            1.

            Výber študentov ktorí budú pracovať na projekte. Vymedzenie predmetov-oblastí štúdia.Vytváranie skupín a spájanie študentov. Stanoviť komunikáciu medzi študentmi

             

            9/2012

            všetci

            2.

            Stretnutie projektového tímu – učitelia, žiaci.

            Schôdzka rodičov aby  sa oboznámili a podporili  projekt.

             

            10/2012

            všetci

            3.

            Pomenovať úlohy – vytvorenie ich názvov

             

            10/2012

            všetci

            4.

            Prvé projektové stretnutie: definícia loga, prvé hodnotenie projektu. Zriadenie web stránky

            Nemecko

            12/2012

            všetci

            5.

            Usporiadanie súťaže o logo pre WOW projekt na všetkých školách

             

            11/2012

            všetci

            6.

            Výskum o ženách ktoré sú témou nášho projektu a príprava prezentácií

             

            01/2013

            všetci

            7.

            Druhé projektové stretnutie: Určenie mien, ktoré zaradíme do knihy o ženách v našich príbehoch.

            Šírenie vedomostí  a skúseností získaných počas doterajšieho fungovania projektu.

            Malta

            05/2013

             

            všetci

            8.

            Dodávanie a napĺňanie web stránky materiálmi od všetkých partnerov

             

            03/2013

            všetci

            9.

            Tretie projektové stretnutie. Tvorba násteniek v tvare pásu na stene, na ktorých predstavíme naše ženy z projektu  ostatným študentom na školách

            Slovensko

            10/2013

            všetci

            10.

             Štvrté projektové stretnutie. Rozhovor s úspešnými ženami v našich krajinách, predstaviť ich  študentom a personálu prostredníctvom  plagátu, informačné stretnutia a príprava na záverečné stretnutie

            Malta

            12/2013

            všetci

            11.

            Vyhodnotenie a umiestnenie aktivít, ktoré sa urobili na web stránku

             

            01/2014

            všetci

            12.

            Vyhodnotenie doterajšieho priebehu projektu

             

            02/2014

            všetci

            13.

            Študenti navrhnú kľúčenky s podobizňami žien

             

            03/2014

            všetci

            14.

            Každý partner predstaví jednu výnimočnú ženu v svojej krajine

             

            04/2014

            všetci

            15.

            Aktualizácia výsledkov projektu, všeobecné vyhodnotenie na web stránke

             

            05/2014

            všetci

            16.

            Piate projektové stretnutie: Záverečné stretnutie. Celkové vyhodnotenie všetkých aktivít WOW projektu . Výsledky projektu uverejniť v miestnej a národnej tlači.

            Nemecko

            03/2014

            všetci

            17.

            Šírenie vedomostí a skúseností získaných počas fungovania projektu.

             

            03-05/2014

            všetci

            18.

            Záverečné vyhodnotenie projektu všetkými partnermi.

             

            07/2014

            všetci

            19.

            Napísanie záverečnej správy

             

            07/2014

            všetci

             

    • Kontakty

      • Stredná odborná škola veterinárna Košice - Barca
      • 055/68 55 347, +421 911 214 634
      • Námestie mladých poľnohospodárov 2 040 17 Košice Slovakia
      • 00162574
    • Prihlásenie

  • Sociálne siete