• DofE

     • Strieborná cvičná a kvalifikačná expedícia DofE

     • V tomto školskom roku sa do DofE programu prihlásilo v septembri 20 žiakov. Cvičnú expedíciu plánovanú na našej škole absolvovalo 9 žiakov. Tímy boli rozdelené do dvoch skupín, na striebornú a bronzovú skupinu. Na cvičnej expedícii sme si mali preveriť našu fyzickú aj psychickú kondíciu na overenej trase z Prešova do Hermanoviec nad Topľou. Naša cesta sa začala vo štvrtok 3.6. stretnutím na Prešovskej stanici, kde sme sa autobusom prepravili na Zlatú Baňu. Po zorientovaní sa na mape sme po zelenej značke Zlatobanský náučný chodník začali našu 6 hodinovú túru cez hory a lesy, čistinky a údolie. Dôležité bolo nestratiť sa a pri Antimónovej bani Jozef sa pripojiť na modrú značku, aby sme sa cez sedlo Červená mláka a Hermanovský hrebeň, Obriu nohu, Údolie Obrov dostali ku kempu Cirkvi bratskej v Hermanovciach.

      Počasie bolo slnečné s predpovedanými búrkami vo večerných hodinách.

      Tam sme si vybudovali stanové mestečko. Niektorí stavali stany prvý raz, ale dokázali sme to. Pustili sme sa do založenia ohňa a prípravy večere. Podávali sa špagety s morcadellou alebo na sladko s cukrom a kakaom. Ten kto nebol ešte nasýtený si pripravil vifonky s klobásou. Káva bola teplý nápoj do ruky ku schyľujúcemu sa večeru.

       

      Po spoločnej večeri sme upratali všetky zvyšky jedla do bezpečnej vzdialenosti od stanov, aby sme nedráždili medveďov a lesnú zver, i keď návšteve líšky a jeleňom sme sa nevyhli. Pred spaním sme pozorovali nočnú oblohu plnú hviezd. Ochladilo sa a išli sme spať. V noci prišla búrka a tak sme boli nútení stany preložiť pod prístrešok so strechou. Betón bol tvrdý, spalo sa ťažšie.

      V skorých ranných hodinách nás zobudil vtáčí spev. Bolo chladno, po búrke mokro. Avšak slniečko rýchlo stúpalo, zohriali sme sa. Pobalili sme sa, dojedli posledné zvyšky jedla a presunuli sa do Bystrého. S pribúdajúcimi kilometrami sme začali cítiť únavu. Niekoho bolel chrbát, iného nohy, niekoho neposlúchali kolená.... Vlakom sme prišli do Prešova. Cvičná expedícia sa oficiálne skončila. Pozitívny bol fakt, že sme si preverili kondičku a  upravili si zoznam vecí, ktoré budeme potrebovať na kvalifikačnú expedíciu. Naučili sme sa navzájom si pomôcť, podporiť sa a naučiť sa, že všetkým spolu v tíme sa nám ide lepšie.

       

      Kvalifikačná expedícia

      Po týždni voľna sme sa 10.6. opätovne stretli v Košiciach na stanici, odkiaľ sme ráno cestovali vlakom do Kysaku.  V Kysaku na peróne sme si ešte raz pozreli mapu, prešli si pevné body stanovenej trasy a pobrali sa na cestu. Rozpršalo sa. Za silného dažďa sme prešli na Kráľovu Studňu cez Jánošíkovu baštu, z ktorej bol nádherný výhľad aj za hmlistého počasia. Obedňajšiu prestávku sme strávili v prístrešku Pod vysokým vrchom, kde sme stretli nadšencov SNP trasy. Zaujalo ich, čo tam robíme a tak sme im hovorili o DofE. Dobre nám padol ich obdiv. Naša cesta pokračovala do útulne už spomínanej Kráľovej studne, kde sme za nimi stanovených podmienok mohli prespať. Našu večeru tvorili síce rozvarené cestoviny, ale boli dobré a chutili nám.  Nebol tam žiaden signál, boli sme odkázaní len na seba.

      Boli sme premočení do nitky, a preto sme si pri rozloženom ohni sušili oblečenie.

       

      Ráno sme pokračovali červenou trasou cez Jánošovu lúku, až ku chate Hrešná, kde sme si na obed oddýchli a načerpali sily k ďalšiemu pochodu smerom na Čermeľ cez Horný Bankov. Na tejto trase sme si siahli na dno svojich síl, a preverili všetky svoje znalosti a schopnosti.

      Na Hornom Bankove sme si postavili stany a snažili sa rozložiť oheň. Drevo bolo mokré, nedalo sa zapáliť; fúkal silný vietor ale nepršalo. Nezostali sme hladní, poradili sme si a opekali sme klobásky, slaninku... Večer sme od únavy, počas rozhovoru, pomaly, jeden po druhom  zaspávali.

       

      Nasledujúce ráno, za vtáčieho spevu, sme si pripravili teplé raňajky, pobalili sa a vyrazili na poslednú časť trasy. Cieľom bola chata na Jahodnej. To už sme boli na červenej trase.

      Do Košíc sme sa vrátili unavení, premoknutí ale bohatší o skúsenosti, získané zážitky a skvelý pocit víťazstva nad sebou a prežité tri krásne dni. My sme šťastní za dosiahnuté striebro, našli sme si super tím a kamarátov z našej školy.

       

      Žiakov na expedície pripravovala Mgr. Adriana Luptáková a Evka Roháčková ako ambasádorka projektu a expedície hodnotili Mgr. Ján Repiský a PaedDr. Erik Švec. Všetkým patrí vďaka za to, že nad expedíciami našich žiakov držali ochrannú ruku a aj vďaka tomu expedícia „striebrieniek“ dopadla na výbornú.  

       

  • Kontakty

   • Stredná odborná škola veterinárna Košice - Barca
   • 055/68 55 347, +421 911 214 634
   • Námestie mladých poľnohospodárov 2

    040 17 Košice
    Slovakia
   • 00162574
  • Prihlásenie

 • Sociálne siete