MATURITA 2025
Základné informácie o organizácii maturitnej skúšky v školskom roku 2024/2025 nájdete na stránke NIVAM
Legislatívu upravujúcu konanie maturitnej skúšky je dostupná na stránke NIVAM - základné informácie k Maturite 2025.
Organizačné pokyny k maturitnej skúške v školskom roku 2024/2025 sa nachádza na stránke NIVAM - maturita - informácia k Maturite 2025.
Uvedený dokument informuje najmä o:
- predmetoch maturitnej skúšky,
- maturite z cudzieho jazyka,
- spôsobe prihlasovania sa na maturitnú skúšku,
- termínoch maturitných skúšok,
- klasifikácii a hodnotení maturitnej skúšky,
- ukončení štúdia,
- MS pre zdravotne znevýhodnených žiakov.
Viac informácií na www2.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/maturita
Organizácia a priebeh maturitnej skúšky
1) Organizácia maturitnej skúšky
a) Organizáciu a konanie maturitnej skúšky upravuje:
-
- Zákon č. 254/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (školský zákon - platné znenie, účinný od 1.9.2018),
- Vyhláška MŠ SR č. 224/2022 Z. z. o ukončovaní štúdia na stredných školách a jej zmien a doplnení (vyhláška v platnom znení).
b) Žiak môže vykonať maturitnú skúšku len z vyučovacích predmetov, v ktorých sa vzdelával.
c) Maturitnú skúšku tvoria tieto predmety:
1) slovenský jazyk a literatúra
2) povinný predmet zo skupiny predmetov cudzí jazyk - povinne na úrovni B1, dobrovoľne B2
(v tomto školskom roku anglický,)
3) praktická časť odbornej zložky
4) teoretická časť odbornej zložky
3) voliteľný predmet
- môže ním byť aj ďalší cudzí jazyk, z ktorého žiak vykoná len ústnu formu internej časti MS na úrovni B1 alebo B2 podľa vlastného výberu, biológia, chémia, dejepis a pod.
d) Maturitná skúška z predmetov slovenský jazyk a literatúra, cudzí jazyk pozostáva z externej, písomnej formy internej časti a ústnej časti. Maturitná skúška z matematiky sa skladá z externej časti a ústnej časti. Ostatné predmety majú len ústnu časť maturitnej skúšky.
2) Maturitná skúška z predmetu cudzí jazyk
a) Každý žiak musí maturovať z jedného cudzieho jazyka na úrovni B1 povinne, dobrovoľne B2
b) Úrovne B1 a B2 v súlade s Európskym referenčným rámcom:
B1 – nižšia úroveň B2 – vyššia úroveň
B1- Schopnosť porozumieť hlavným bodom komunikácie, ak sa používa spisovný, štandardný jazyk v už známych súvislostiach /škola, práca, voľný čas atď./. Schopnosť zvládnuť väčšinu situácií, vyskytujúcich sa pri cestách do danej jazykovej oblasti. Schopnosť jednoduchého súvislého prejavu na známe témy a oblasti osobného záujmu. Schopnosť hovoriť o skúsenostiach a udalostiach, opisovať sny, želania a ciele a poskytnúť krátke odôvodnenie alebo vysvetlenie.
B2- Schopnosť porozumieť komplexným textom na konkrétne a abstraktné témy, v oblasti vlastnej špecializácie porozumieť aj odborným diskusiám. Schopnosť spontánneho a plynulého dorozumievania sa pri normálnom tempe prejavu s partnerom, pre ktorého je daný jazyk materinským jazykom. Schopnosť jasného a detailného prejavu na rôzne témy, vyjadrenie vlastného stanoviska k aktuálnym otázkam a definovanie výhod i nevýhod rôznych možností.
3) Formy maturitnej skúšky
Externá časť maturitnej skúšky (EČ MS):
Jednotné, štátom zadané testy, ktoré píšu všetci maturanti v rovnaký čas. V prípade cudzích jazykov zodpovedajú obsahom a úrovňou náročnosti úrovni B2 alebo úrovni B1 Spoločného európskeho referenčného rámca Rady Európy (viac tu).
-
- Slovenský jazyk a literatúra
- Cudzí jazyk – Úroveň B1, B2
- Matematika
Viac informácií o štruktúre a zložení testov písomnej formy externej časti MS na stránke www.nucem.sk.
Písomná forma internej časti maturitnej skúšky (PFIČ MS):
Písomná forma internej časti obsahuje písanie slohovej práce na jednotnú tému pre všetky školy SR. Témy sa zverejňujú na začiatku konania PFIČ. Všetci žiaci píšu prácu v rovnakom čase.
Ústna forma internej časti maturitnej skúšky (PFIČ MS):
Tvorí ju ústna odpoveď žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou, pričom si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní, v predmete teoretická časť odbornej zložky a v predmete praktická časť odbornej zložky si žiak žrebuje jednu zo schválených tém. Ústna odpoveď je verejná. Maturitnú komisiu tvorí predseda maturitnej komisie a dvaja alebo viacerí skúšajúci.
Žiak môže vykonať v jeden deň ústnu formu maturitnej skúšky najviac z troch predmetov.
4) Hodnotenie maturitnej skúšky
a) Výsledky externej časti (EČ) a písomnej formy internej časti (PFIČ) sa hodnotia percentami, ústna odpoveď známkou. Na maturitnom vysvedčení sa z predmetu, ktorý má externú časť, uvádza aj percentil (úspešnosť žiaka v porovnaní s výsledkami ostatných maturantov SR z daného predmetu a úrovne).
b) Žiak úspešne zložil maturitnú skúšku, ak úspešne zložil skúšku zo všetkých predmetov maturitnej skúšky.
c) Ak žiak neuspel z dobrovoľného predmetu, nemá to vplyv na úspešné vykonanie maturitnej skúšky a výsledok sa ani neuvádza na maturitnom vysvedčení.
Kedy zmaturujete?
-
- Zo SJL, ANJ alebo iného cudzieho jazyka (teda predmetov, ktoré majú externú časť maturitnej skúšky a písomnú formu internej časti), ak hodnotenie z ústnej formy internej časti MŠ:
a) nie je horšie ako stupeň prospechu 3 - dobrý a v písomnej forme internej časti maturitnej skúšky získate úspešnosť vyššiu ako 25% z celkového počtu bodov alebo v externej časti získate úspešnosť vyššiu ako 33% z celkového počtu bodov
alebo
b) je stupeň prospechu 4 - dostatočný a v písomnej forme internej časti získate úspešnosť vyššiu ako 25% z celkového počtu bodov a súčasne v externej časti získate úspešnosť vyššiu ako 33% z celkového počtu bodov.
-
- Z ostatných predmetov, ktoré nemajú externú časť ani písomnú formu internej časti, ak hodnotenie z každej formy internej časti nebude horšie ako 4 - dostatočný.